Pojazdy naziemne i kosmiczne

Gra została zawieszona

Moderator: PBF Mods

Pojazdy naziemne i kosmiczne

Postprzez Tezirett w 20 Cze 2009 14:32

Image
Poniższa lista prezentuje wszystkie dostępne w Imperialnej Wojnie Domowej pojazdy naziemne i atmosferyczne, które nie mogą wchodzić w przestrzeń kosmiczną. Są niezbędne do podróżowania na Tionie i Erdevonie, stąd też gracze będą mieli często z nimi styczność. Część z maszyn ma zastosowanie wyłącznie militarne, część cywilne, a niektóre modele nadają się zarówno dla zwykłego użytkownika, jak i sił porządkowych lub wojska.

Swoopy

Platforma repulsorowa WW-676
image


Wymiary: 3.2 m długości
Prędkość: 150 km/h
Uzbrojenie: moździerz lub ciężki karabin blasterowy E-Web
Pancerz: brak
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / --- / 250 kg
Szybki, dwuosobowy pojazd repulsorowy. Pozbawiony jakichkolwiek osłon oraz pancerza, służy jako środek szybkiego transportu ludzi i towarów oraz mobilna platforma pod broń wsparcia. Stosowany przede wszystkim na pogranicznych światach oraz wyjątkowo spokojnych planetach jako pojazd zwiadowczy i patrolowy.

Swoop 74-Z
image


Wymiary: od 3 do 4.9 m długości
Prędkość: od 360 do 500 km/h
Uzbrojenie: 1 działko blasterowe
Pancerz: brak
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / --- / 3-4 kg
Najpowszechniejszy i najstarszy imperialny bojowy swoop. Stosowany na bardzo szeroką skalę przez wszystkie możliwe naziemne siły Imperium w całej galaktyce. Przede wszystkim używany jest w celach zwiadowczych, poszukiwawczych i patrolowych. Nie posiada osłon ani pancerza i ma jedynie najlżejsze uzbrojenie, lecz nadrabia to wyjątkową szybkością, zwrotnością i solidnością konstrukcji. Szczególnie upodobali go sobie imperialni zwiadowcy.

FC-20
image


Wymiary: 1.5 m długości
Prędkość: 180 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: brak
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / --- / ---
Jeden z bardziej popularnych, wygodnych jednoosobowych swoopów. Ma dość specyficzny, półkolisty kształt. Zastosowane rozwiązania techniczne oraz nisko położony ośrodek ciężkości sprawiają, iż pojazd ten idealnie nadaje się dla tych, którzy nie chcą być usłyszani ani zauważeni. W dodatku jest bardzo tani. Brakuje mu jednakże jakichkolwiek form obrony. Jest również stosunkowo powolny jak na tą klasę pojazdów.

Flare-S
image


Wymiary: od 2.5 do 3 m długości
Prędkość: od 600 do 650 km/h
Uzbrojenie: 1 podwójne działko blasterowe
Pancerz: brak
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 1 osoba / 1 kg towaru
Produkowany przez Mobquet Swoops & Speeders cywilny model swoopa. Ma dobre osiągi oraz przyzwoite uzbrojenie jak na pojazd cywilny. Swój sukces maszyna ta odniosła po wprowadzeniu przez Galaktyczne Imperium zakazu ścigania się. Dzięki swej niskiej cenie i małemu skomplikowaniu, pojazd ten stał się szybko najpopularniejszym swoopem na nielegalnych torach wyścigowych.

Air-2
image


Wymiary: od 1.9 do 2.4 m długości
Prędkość: 600 km/h
Uzbrojenie: 1 podwójne działko blasterowe
Pancerz: bardzo lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / --- / 4 kg towaru
Produkowany przez TaggeCo i SoroSuub model swoopa wyścigowego. Nie zdobył takiej popularności jak Flare-S. Jego niewielki rozmiar i mocny napęd powodują problemy ze sterownością, szczególnie na zakrętach. Mimo to jest powszechnie spotykany na torach wyścigowych, głównie ze względu na niską cenę. Popularny także w wielkich miastach, dzięki dużym możliwościom wznoszenia się w powietrze.

Zephyr-G
image


Wymiary: 3.68 m długości, 0.66 m szerokości, 0.72 m wysokości
Prędkość: 350 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: bardzo lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 1 osoba / 200 kg towaru
Kolejny pojazd firmy Mobquet. Jest to dość brzydki, długi swoop popularny na światach pogranicza ze względu na solidną konstrukcję. Zdobył popularność także dzięki dość niskiej cenie oraz dużych możliwościach transportowych. Używany głównie przez pograniczników, ale spotykany jest także na torach wyścigowych (gdyż pierwotnie miał do tego właśnie służyć) oraz w lokalnych siłach policyjnych.

Overracer
image


Wymiary: 4.4 m długości
Prędkość: 530 km/h
Uzbrojenie: 1 lekkie działko blasterowe
Pancerz: brak
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / brak / 4 kg towaru
Jeszcze jeden pojazd od Mobquet. Tym razem jest to maszyna zaprojektowana specjalnie do wyścigów. Mimo swego przeznaczenia, ma mniejszą prędkość maksymalną od przeciętnego swoopa i słabsze uzbrojenie oraz jest znacznie droższy, dlatego nie zdobył takiej popularności jak chociażby Flare-S. Za to dość często jest spotykany na światach pogranicza, gdzie służy jako pojazd patrolowy dla policji.

BARC
image


Wymiary: 4.57 m długości
Prędkość: 520 km/h
Uzbrojenie: 1 podwójne lekkie działko blasterowe
Pancerz: bardzo lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 1 osoba / 5 kg towaru
Wojskowy pojazd produkcji Aratech. Skrót BARC pochodzi od "Biker Advanced Recon Commando". Produkowany pod koniec Wojen Klonów dla specjalistycznej formacji Wielkiej Armii Republiki (właśnie owych BARC). Szybki, zwrotny, uzbrojony i wytrzymały. Obecnie już od dawna nie jest produkowany i zastąpiony został przez nowsze modele, głównie 74-Z. Wciąż jednak spotykany jest w rękach cywilów, sił porządkowych i lokalnych armii.

22-B Nightfalcon
image


Wymiary: 4.87 m długości
Prędkość: 300 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: brak
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 1 osoba / 4 kg towaru
Wszechstronny swoop produkcji Ikas-Adno. Spotykany w wielu miejscach w galaktyce. Używany przez policję, cywilów i militaria do podróży tak w dziczy, jak i w miastach. Stosunkowo tani, co widać zwłaszcza po słabych osiągach silnika. Zmodyfikowane, uzbrojone wersje Nightfalcona są używane bardzo często do zadań patrolowych przez organizacje wojskowe i paramilitarne.

Airspeedery

Sniper
image


Wymiary: 7 m długości
Prędkość: 600 km/h
Uzbrojenie: 2 precyzyjne działka laserowe
Pancerz: brak
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / --- / 50 kg
Bardzo szybka, zwrotna, lecz słabo opancerzona maszyna. Wyposażona jest w niezwykle precyzyjne i silne uzbrojenie o dalekim zasięgu. Wyjątkową prędkość zawdzięcza napędowi jonowemu z potężnym dopalaczem. Specjalistyczna maszyna używana na niewielką skalę, głównie przez siły zwiadowcze oraz garnizonowe w sprzyjających warunkach (gęste lasy, wzgórza i góry).

XJ-2
image


Wymiary: 5.9 m długości
Prędkość: 480 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: bardzo lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 1 osoba / ---
Luksusowy airspeeder produkcji Narglatch AirTech. Wyposażony jest w różne zbytki i udogodnienia, które zadowolą bardziej wymagających konsumentów. Popularny szczególnie wśród senatorów i innych urzędników oraz dygnitarzy jako osobisty środek transportu. Pojazd ten liczy już swoje lata, zaprojektowano go przed Wojnami Klonów, jednakże wciąż cieszy się dość sporą popularnością – nawet na Światach Rdzenia, co dużo świadczy o jego marce.

Koro-2 Exodrive
image


Wymiary: 6.6 m długości, 2.1 m szerokości, 0.9 m wysokości
Prędkość: 800 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 1 osoba / 80 kg
Zaprojektowany specjalnie do używania w rejonach niebezpiecznych, skażonych lub w inny sposób uniemożliwiających pełne wykorzystanie zwyczajnych speederów. Zamknięty kokpit, zapas powietrza oraz potężny silnik sprawiają, że jest to jeden z głównych pojazdów używanych przykładowo na planetach górniczych. Niestety, silnik typu exodrive powoduje, iż Koro-2 silnie zanieczyszcza i napromieniowuje powietrze. Z tego powodu nie jest mile widziany w rejonach zurbanizowanych, gdzie mieszkają i żyją ludzie oraz inne istoty.

T-16 Skyhopper
image


Wymiary: 10.4 m długości
Prędkość: 1 200 km/h
Uzbrojenie: 1 podwójne działko laserowe lub 1 blaster repetujący
Pancerz: bardzo lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 1 osoba / 50 kg towaru
Popularny, kryty airspeeder produkcji Incom Corporation. Ma bardzo dobre osiągi oraz wydajność, więc stał się popularny także wśród sił porządkowych i paramilitarnych, które modyfikują jego uzbrojenie z cywilnego na bardziej konkretne. Zastosowane rozwiązania technologiczne oraz stosunkowo niższa cena od innych transportowców i speederów sprawiły, iż T-16 spotkać można na praktycznie każdym zamieszkałym świecie.

T-47
image


Wymiary: 4.5 m długości
Prędkość: 650
Uzbrojenie: wyrzutnia okablowanych harpunów
Pancerz: bardzo lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / --- / 10 kg towaru
Kolejny airspeeder ze stajni Incom. Szczególnie dobrze sprawuje się (dzięki krytej konstrukcji i pewnym rozwiązaniom technicznym) na trudnych planetach, przykładowo na zimnych, śnieżnych światach takich jak Hoth (gdzie T-47 zdobył swoją popularność). Oprócz wersji cywilnej, w siłach Nowej Republiki spotyka się także militarną, która jest większa, szybsza i lepiej uzbrojona. Wersja cywilna jest łatwo dostępna na pograniczach.

VAAT/e
image


Wymiary: 25 m długości, 25 m szerokości, 7 m wysokości
Prędkość: 500 km/h
Uzbrojenie: 2 podwójne ciężkie wieżyczki laserowe, 1 wyrzutnia rakiet
Pancerz: średni
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 4 osoby / 16 osób / ---Poprzednik kanonierki LAAT, produkowany przez tego samego producenta: Rothana Heavy Engineering. Służył w CPF (Coruscant Police Force) i RSF (Republic Security Force) jako transporter sił piechoty szybkiego reagowania. Używany powszechnie przed Wojnami Klonów, obecnie jest sporadycznie spotykany, a jedyne egzemplarze pochodzą z demobilu dla sił bezpieczeństwa na pograniczach.

Imperialna kanonierka
image


Wymiary: 16 m długości
Prędkość: 200 km/h
Uzbrojenie: 4 działka laserowe (dwa tylne i dwa przednie)
Pancerz: średni
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 3 osoby / 20 osób / 1000 kgPodobna do starego modelu kanonierki LAAT z czasów Wojen Klonów i wykorzystywana w bardzo podobnym celu przez siły Imperium – i ostatnio nie tylko one. Solidnie uzbrojona, imperialna kanonierka może pełnić również funkcję transportera żołnierzy, a także wspierać piechotę w czasie walki. Jest stosunkowo solidnie opancerzona jak na tą klasę, szybka i zwrotna, a przy tym dość niewielka.

Landspeedery

Czołg repulsorowy typu Saber
image


Wymiary: 10 m długości
Prędkość: 60 km/h
Uzbrojenie: 1 obrotowe działo laserowe, 1 przeciwpiechotne działko laserowe, 2 wyrzutnie rakiet
Pancerz: średni
Osłony: średnie
Załoga/pasażerowie/towar: 3 osób / --- / 50 kgStworzony na bazie starszych modeli czołgów repulsorowych TX-130S i TX-130T, jest jednym z najlepszych bojowych pojazdów repulsorowych dostępnych dla sił Imperium Galaktycznego. Powstał między innymi do kontrowania tanich i szybkich lekkich czołgów repulsorowych T2-B należących do Rebelii. Silnie uzbrojony, wyposażony w solidny pancerz, wzmacniacze napędu oraz osłony energetyczne. Jedynymi wadami są: wysoki koszt pojazdu oraz konieczność długich przerw technicznych.

Rydwan bojowy LAVr QH-7
image


Wymiary: 11.8 m długości
Prędkość: 350 km/h
Uzbrojenie: 1 obrotowe działko laserowe
Pancerz: średni
Osłony: średnie
Załoga/pasażerowie/towar: 3 osób + 4 droidy łącznościowe / 1-3 osoby / 200 kgStosunkowo dobrze opancerzony, szybki pojazd repulsorowy używany głównie przez wyższych rangą oficerów jako transport na pole bitwy oraz jako możliwość równie szybkiej ucieczki. Jest lekko uzbrojony i niezdolny do przedłużających się walk z większością przeciwników, więc największym jego atutem są przede wszystkim prędkość i pancerz. Jest też często wykorzystywany jako mobilne centrum dowodzenia, zaopatrzone w ekrany taktyczne i hologramy.

XP-38
image


Wymiary: 3.5 m długości
Prędkość: 370 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: brak
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 1 osoba / 30 kg
Cywilny, sportowy pojazd bazujący na poprzednim modelu X-34 oraz, po części, na speederach typu Flash z Naboo. Mimo braku jakiegokolwiek opancerzenia, jest czasem używany jako bezpośrednie wsparcie dla piechoty na polu bitwy. Jest to niekiedy pojazd zastępczy, wykorzystywany na pograniczach i w biedniejszych garnizonach jako prowizorka dla konkretnych pojazdów wsparcia (np. WW-676). W standardowej wersji jest marzeniem wielu żądnych prędkości istot, które niespecjalnie lubią trudne w prowadzeniu swoopy.

C/L-82
image


Wymiary: 3.5 m długości
Prędkość: 380 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: brak
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 1 osoba / 15 kg towaru
Zaprojektowany przez Mobquet jeszcze przed Wojnami Klonów, ten landspeeder, utrzymany w stylistyce retro, jest faworytem młodych pilotów na światach Zewnętrznych Rubieży. Po latach jest to stosunkowo tani pojazd, bardzo często modyfikowany przez posiadaczy. Używany jest również na torach wyścigowych, dzięki zadowalającej prędkości i zdolnościom manewrowym.

Seraph / Flash
image


Wymiary: 4.5 m długości
Prędkość: 200 km/h
Uzbrojenie: 1 działko blasterowe
Pancerz: lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 3 osoby / 10 kg towaru
Stworzony przez SoroSuub na zlecenie Royal Security Forces z Naboo militarny landspeeder patrolowy. Od momentu swego sukcesu podczas Inwazji na Naboo, SoroSuub zaczął rozprowadzać ten model (po uprzednich ulepszeniach) po innych światach, aczkolwiek w ograniczonej ilości. Dobrze uzbrojony i opancerzony jak na ten rodzaj pojazdu, jest powszechnie pożądany przez większość niezależnych sił porządkowych w galaktyce. Nosi zwyczajową nazwę "Flash Speeder".

V-19 / Gian
image


Wymiary: 5.7 m długości
Prędkość: od 160 do 240 km/h
Uzbrojenie: 2 lekkie blastery repetujące
Pancerz: lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / 2 osoby / 50 kg towaru
Brat "Flasha" z tej samej firmy, zwany często imieniem "Gian Speeder". Zdecydowanie bardziej rozpowszechniony przez SoroSuub niż poprzednik, niemniej jednak rozgłos również zdobył podczas służby na Naboo. Posiada nieco większe możliwości transportu towaru i jest dość popularnym wyborem cywilów na planetach, gdzie łatwo o stłuczkę. Poza tym często można go zobaczyć w formacjach policyjnych.

V-35 Courier
image


Wymiary: 3.8 m długości
Prędkość: 120 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: bardzo lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 2 osoby / 50-120 kg towaru
Kolejny landspeeder produkcji SoroSuub. Ten model, mimo swego wieku, wciąż jest powszechnie używany na wielu planetach w galaktyce, głównie jako pojazd transportowy oraz rodzinny. Odznacza się dużą ładownością oraz mizerną prędkością, więc młodzi piloci preferują szybsze maszyny, a na torach wyścigowych nie da rady spotkać V-35 bez bardzo, bardzo intensywnych modyfikacji.

X-34
image


Wymiary: 3,4 m długości
Prędkość: 250 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: brak
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 1 osoba / 5 kg towaru
Popularny w dawnych czasach landspeeder z fabryk SoroSuub, który miał szczególnie duże wzięcie wśród osób prywatnych. Solidnie zbudowany i swego czasu często spotykany na pograniczach – obecnie produkcja znacznie spadła w efekcie wypuszczeniu na rynek sportowego modelu XP-38. Obecnie X-34 jest tanim, łatwo dostępnym półśrodkiem na światach Zewnętrznych Rubieży.

Platforma wspierania piechoty
image


Wymiary: 5 m długości
Prędkość: 100 km/h
Uzbrojenie: 2 podwójne działka blasterowe
Pancerz: średni
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / --- / 55 kg towaru
Zabytek z czasów Wojen Klonów, dawniej produkowany przez Uulshos Manufacturing i Aratech. Używany był przez Wielką Armię Republiki na terenach trudnych i podmokłych, najczęściej w dżunglach i na bagnach (stąd też jego druga nazwa: bagienny speeder). Obecnie rzadko spotykany, wielokrotnie naprawiany i modyfikowany pojazd. Świetnie nadaje się do podróży i walki w lasach równikowych oraz na mokradłach.

ULAV
image


Wymiary: 7 m długości
Prędkość: 400 km/h
Uzbrojenie: 1 podwójne działko blasterowe, 1 wyrzutnia granatów, 1 rufowe działko blasterowe
Pancerz: lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / --- / 5 kg towaruNiewielki, za to ciężko uzbrojony landspeeder produkcji Sienar Fleet Systems, którego nazwa w rozszerzeniu brzmi Ultra-Light Assault Vehicle. W pierwszych latach Imperium intensywnie wykorzystywany w armii, jednak potem, na wskutek „braku czynnika odstraszającego” wycofano go na tyły lub do magazynów. Posiada ogromną prędkość jak na maszynę bojową, a do tego zwrotność pozwalającą mu unikać wszelkich ataków artylerii wroga.

Skiffy i cieżarówki repulsorowe

ST-101 Repulsortruck
image


Wymiary: 5 m długości
Prędkość: 75 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 6 osób / 1 000 kg towaru
Tani i niezwykle popularny wytwór Ubrikkian Industries. Ma stosunkowo pojemny luk towarowy i pasażerski oraz dość dobre opancerzenie. Mankamentem jest jednak niska prędkość maksymalna i brak uzbrojenia – trzeba jednak pamiętać, że został stworzony do transportu dóbr, do czego nadaje się idealnie. Pojazd często spotykany jest w różnego rodzaju firmach transportowych i nie tylko.

Transporter Loratus TC9
image


Wymiary: 12 m długości
Prędkość: 400 km/h
Uzbrojenie: 2 blastery przeciwpancerne
Pancerz: średni
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 6 osób / 2 000 kg towaru
Popularny, silnie opancerzony transportowiec repulsorowy. Nadaje się do transportu towaru jak i pasażerów. Często używany przez siły militarne, paramilitarne i porządkowe do transportu żołnierzy oraz zapasów. Łatwo dostępny i widywany praktycznie wszędzie. Dawniej używany głównie przez szmuglerów i Rebelię, obecnie jest dużo bardziej rozpowszechniony.

Skiff Bantha-II
image


Wymiary: 9.5 m długości
Prędkość: 200 km/h
Uzbrojenie: 3 wieżyczki blasterowe
Pancerz: lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1-4 osób / 16 osób / 135 ton towaru
Jeszcze jeden pojazd z Ubrikkian, tym razem skiff. Potężne możliwości transportowe, wytrzymałość na warunki pogodowe, zadowalająca prędkość i opancerzenie oraz możliwość ulepszenia do większej, szybszej, uzbrojonej wersji zadecydowały o sukcesie tego pojazdu. Szczególnie często używany na planetach pustynnych, takich jak Tatooine, gdzie zmilitaryzowane wersje trafiły do rąk lokalnych bossów półświatka.

Skiff SuperHaul
image


Wymiary: 9,5 m długości
Prędkość: 200 km/h
Uzbrojenie: brak
Pancerz: lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / 3 osoby / 135 ton towaru
Kolejny skiff zaprojektowany przez Ubrikkian Industries. Absolutny mistrz jeśli chodzi o transportowanie towaru i stosunek cena-jakość. Szczególnie często spotykany na planetach obfitujących w pustynie lub inne otwarte przestrzenie. Stosunkowo szybki i solidnie zbudowany, posiada potężny napęd pozwalający unieść bądź holować naprawdę duże i ciężkie ładunki.

Pojazdy kołowe i gąsienicowe

TIE Mauler
image


Wymiary: 6.7 m długości
Prędkość: 140 km/h
Uzbrojenie: 3 działka laserowe, 1 bomba autodestrukcyjna
Pancerz: lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / --- / 150 kg
Nietypowy czołg stworzony na podstawie imperialnego myśliwca TIE. Jest to maszyna o lekkiej wadze i stosunkowo dużej prędkości. Szczególnie dobrze nadaje się jako wsparcie do szybkich uderzeń oraz łowca wrogich wojsk pieszych. Piloci tychże maszyn często są wybierani na to stanowisko z powodu niezachwianej lojalności wobec Imperium, fanatyzmu wobec Nowego Porządku... oraz, nieoficjalnie, z powodu nieuleczalnych chorób i niezrównoważenia psychicznego. Czołg jest bowiem wyposażony we wzmocnione urządzenie autodestrukcyjne, powodując potężny wybuch. Słowem: czołg-kamikadze.

Czołg Century / TIE Crawler
image


Wymiary: 6.7 m długości
Prędkość: 120 km/h
Uzbrojenie: 1 lekki turbolaser, 2 działka blasterowe
Pancerz: średni
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / --- / 200 kg
Kolejne dziwadło bazujące na popularnym, acz miernym TIE Fighterze. W przeciwieństwie do masywniejszego TIE Maulera, czołg ten jest zdecydowanie tańszy. Zaskakuje znacznie cięższe uzbrojenie od poprzednika, stawiając ten pojazd z powodzeniem naprzeciwko ciężkich pojazdów wroga. Masowo produkowany przez siły Imperium, brał i bierze nadal udział w prawie wszystkich starciach Imperium z Rebelią oraz różnych mniej znanych konfliktach.

Juggernaut
image

Wymiary: 22 m długości, 15 m wysokości
Prędkość: 200 km/h
Uzbrojenie: 2 ciężkie działa laserowe, 1 obrotowe ciężkie działo laserowe, 1 obrotowe średnie działko blasterowe, 2 obrotowe wyrzutnie granatów
Pancerz: ciężki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 8 osób / 50-80 osób / 1 tonaMniej znany, acz równie szeroko rozpowszechniony jak AT-AT moloch używany przez Imperium. Potężnie opancerzony i uzbrojony (może być uzbrojony w kilka różnych zestawów broni), jest rozwinięciem myśli technicznej, która stała za jego poprzednikiem z czasów Wojen Klonów - Juggernautem A5. Potrafi transportować duże ilości towarów oraz całe oddziały i drużyny piechoty tudzież droidów najróżniejszego sortu. Szczególnie często spotykany wśród sił garnizonowych i wykorzystywany w walce w mieście, gdzie jego wieżyczki wyjątkowo się przydają.

Machiny kroczące

AT-ST
image


Wymiary: 8.6 m wysokości
Prędkość: 90 km/h
Uzbrojenie: 1 podwójne działko blasterowe, 1 podwójne lekkie działko blasterowe, 1 wyrzutnia granatów
Pancerz: lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / --- / 200 kgJeden z najbardziej rozpowszechnionych pojazdów AT w całym Imperium i poza nim. Stosunkowo tani, szybki i solidnie uzbrojony, za to proporcjonalnie słabo opancerzony i podatny na różne uszkodzenia. Jest w stanie wykonywać przeróżne zadania, od patrolowania, poprzez rajdy na teren wroga, aż po walny atak i zwiad. Produkowany przez wiele firm (np. Rothana Hvy Engineering czy Kuat Drive Yards) w wielu różnych wariantach, charakteryzuje się ogromną uniwersalnością.

AT-AA
image


Wymiary: 18 m długości
Prędkość: 30 km/h
Uzbrojenie: 1 wyrzutnia pocisków odłamkowych lub 1-3 wyrzutnie rakiet, 1-4 gniazda karabinowe (opcjonalnie)
Pancerz: lekki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / 1-4 osoby / 400 kgSpecjalistyczny pojazd kroczący dużej wielkości, stworzony wyłącznie do precyzyjnej i skutecznej ochrony przed wrogim lotnictwem. Wyposażony w skuteczną broń do walki z pojazdami powietrznymi oraz gniazda karabinowe które może obsadzić piechota, byłby w stanie sam zadbać o swoje bezpieczeństwo, gdyby nie dwa mankamenty. Słaby pancerz i niewielka prędkość poruszania się powodują, iż pojazd musi być chroniony przed atakiem naziemnym. Dysponuje bardzo dobrym systemem zagłuszania wrogich rakiet.

AT-AT
image


Wymiary: 20 m długości; 22.5 m wysokości
Prędkość: 60 km/h
Uzbrojenie: 2 sprzężone ciężkie działa laserowe, 2 średnie działa blasterowe
Pancerz: ciężki
Osłony: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 5 osób / 40 osób / 1 tona sześciennaJeden z symboli Imperium i jednocześnie jedna z najpotężniejszych broni polowych. Ten olbrzymi, potężnie opancerzony i uzbrojony moloch służy na polu bitwy jako transportowiec oraz młot, którym rozbija się wrogów. Nie jest to jednak deus ex machina. Za wadę konstrukcji można uznać pewną ślamazarność w ruchach – skutkuje to stosunkowo niewielką prędkością, brakiem choćby podstawowej zwrotności odpowiedniej dla innych maszyn oraz wrażliwość kończyn na próby ich zablokowania. AT-AT transportuje 40 żołnierzy lub 2 AT-ST wraz z ciężkim sprzętem i 5 swoopami bojowymi.

Grafika: Mateusz "Bazy" Bazydło (pasek), Artur Skowroński (logo i rozdzielnik), Jedi Nadiru Radena (dostawca obrazków)
Źródła obrazków: The New Essential Guide to Vehicles and Vessels, Empire at War, różne podręczniki RPG, materiały fanów
Awatar użytkownika
Tezirett
 
Posty: 354
Dołączenie: 08 Maj 2009 19:16
Miejscowość: Elbląg

Re: Pojazdy naziemne i kosmiczne

Postprzez Tezirett w 20 Cze 2009 14:32

Image
O ile pojazdy naziemne i atmosferyczne są nieodzowne na powierzchni planety czy księżyca, o tyle bez statków kosmicznych nie ma mowy o podróży międzygwiezdnej. W Imperialnej Wojnie Domowej pojazdy zdolne wchodzić w przestrzeń kosmiczną są bardzo istotne, gdyż niektóre postacie ciągle muszą podróżować między Tionem a Erdevonem. Oto pełna lista maszyn, począwszy od kilkumetrowych myśliwców, a skończywszy na wielokilometrowych kolosach.

Myśliwce i bombowce

TIE Fighter
imageWymiary: 6.3 m długości
Prędkość: 100 MGLT, 1200 km/h
Uzbrojenie: 2 działka laserowe
Osłony: brak
Hipernapęd: brak
Jeden z powszechnie rozpoznawalnych symboli Imperium. Podstawowa maszyna imperialnych pilotów. Synonim tandety, pozbawiony pancerza, osłon i hipernapędu, nędznie uzbrojony i produkowany masowo. Jego zaletami są prostota pilotażu, prędkość, niewielkie rozmiary, zwrotność oraz łatwość naprawy – przy założeniu, że myśliwiec przetrwa trafienie z lasera, co przy kruchości jego konstrukcji jest rzeczą niebywałą. Najlepiej funkcjonuje w dużych grupach po kilka eskadr, zalewając wroga swoją liczbą.

TIE Bomber
image


Wymiary: 7.8 m długości
Prędkość: 60 MGLT, 850 km/h
Uzbrojenie: 2 działka laserowe, 2 wyrzutnie torped protonowych (12 torped)
Osłony: brak
Hipernapęd: brak
Najpowszechniejszy bombowiec imperialny i jeden z pierwszych modeli TIE. Używany praktycznie wszędzie przez wszystkie siły Marynarki Imperium. Mimo dość silnego uzbrojenia posiada szereg wad, między innymi ogólną ślamazarność oraz brak jakiejkolwiek ochrony przed wrogim ostrzałem; bez osłony myśliwskiej natychmiast pada ofiarą wrogich myśliwców. Jego zaletą jest też dobry komputer celowniczy i możliwość dowolnej konfiguracji uzbrojenia – TIE Bomber może przenosić każdy typ rakietowych pocisków.

TIE Interceptor
image


Wymiary: 9.6 m długości
Prędkość: 120 MGLT, 1250 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 4 działka laserowe lub 2 działka laserowe + 4 działka blasterowe
Osłony: brak
Hipernapęd: brak
Jeden ze starszych modeli TIE, zbudowany w celu zniwelowania przewagi X-wingów. W miarę eskalacji działań wojennych przeciwko Rebeliantom, wzrastała liczba Interceptorów w jednostkach floty Imperium. Pełni rolę myśliwca przewagi powietrznej, ale przede wszystkim przechwytującego. Początkowo rywalizował z TIE Advanced, jednakże mniejszy koszt wytworzenia i większe rozprowadzenie tego modelu sprawiło, że TIE/In są prawie tak samo powszechne jak standardowe TIE Fightery, szczególnie w bogatszych rejonach Imperium.

TIE Raptor
imageWymiary: 6.8 m długości
Prędkość: 110 MGLT, 1050 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 4 działka laserowe, 2 wyrzutnie rakiet
Osłony: brak / słabe
Hipernapęd: brak
Myśliwiec stworzony przez inżynierów na usługach lorda Zsinja w oparciu o standardowy model TIE. Silnie uzbrojone, szybkie, zwrotne i niekiedy wyposażone w osłony, Raptory są powszechnie używane przez flotę Zsinja (i tylko przez nią), szczególnie jako osobiste pojazdy kosmiczne dla elitarnych komandosów o tej samej nazwie – Raptorów. To właśnie od nich pochodzi nazwa tego myśliwca. Choć nie jest tak szybki jak TIE Interceptor, ma zwrotność porównywalną z A-wingiem, co czyni go trudniejszym do pokonania przeciwnikiem.

TIE Advanced “Avenger”
image


Wymiary: 9.8 m długości
Prędkość: 145 MGLT, 1200 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 4 działka laserowe, 2 uniwersalne wyrzutnie głowic (8 pocisków)
Osłony: silne
Hipernapęd: jest
Po przykrych doświadczeniach z co najmniej rozczarowującym TIE Fighterem, Imperium postanowiło przetestować możliwości ulepszenia podstawowego modelu. Dzięki ekspertyzie i testom przeprowadzonym przez samego Lorda Vader'a, plany te ziściły się. Powstało kilka modeli TIE Advanced, które bardzo szybko rozprzestrzeniły się po całej flocie Imperium. W prestiżowych zgrupowaniach (lub u bogatszych władyków Imperialnych), całkowicie zastąpiły zwyczajne TIE. W pozostałych były i są nadal obecne, najczęściej jako pojazdy dowódców eskadr.

TIE Defender
image


Wymiary: 9.2 m długości
Prędkość: 155 MGLT, 1680 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 4 działka laserowe, 2 działka jonowe, 2 uniwersalne wyrzutnie głowic (8 rakiet), projektor promienia ściągającego
Osłony: silne
Hipernapęd: jest
Szczyt możliwości jakie osiągnęła myśl techniczna stojąca za rodziną maszyn TIE. Wyposażony w silne osłony i pancerz oraz obszerny dobór broni doskonałej jakości, TIE Defender jest najbardziej elitarnym i prestiżowym, a do tego autentycznie najlepszym myśliwcem szturmowym we flocie Imperium, za sterami którego mogą siąść jedynie doświadczeni, wielokrotnie sprawdzeni w boju piloci. Przebija wszystkie inne myśliwce w galaktyce i nawiązuje skuteczną walkę nawet przy gigantycznej przewadze wroga.

I-7 Howlrunner
imageWymiary: 11.4 m długości; 7.8 m szerokości; 2.3 m wysokości
Prędkość: 105 MGLT, 1300 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działka laserowe
Osłony: słabe
Hipernapęd: brak / jest
Myśliwiec ze stajni Incom Corporation – twórców rebelianckiego X-winga. Ta konstrukcja zdecydowanie odstaje od sławnej maszyny, przy czym jest wyraźnie gorsza. Do jego zalet można zaliczyć opcjonalny hipernapęd oraz osłony. Mimo dużej prędkości i niewielkiego profilu, dzięki któremu trudniej go trafić, myśliwiec niespecjalnie nadaje się do pojedynków powietrznych. Głównym tego powodem są słabe działka laserowe i beznadziejny komputer celowniczy. Ponadto I-7 jest proporcjonalnie drogi w stosunku do TIE Fightera.

Star Wing Xg-1
image


Wymiary: 10 m długości; 15.1 m szerokości, 7.2 m wysokości
Prędkość: 80 MGLT, 1050 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działka laserowe, 2 działka jonowe, 2 wyrzutnie rakiet
Osłony: średnie
Hipernapęd: jest
Myśliwiec szturmowy o pokaźnych gabarytach i stosunkowo niewielkiej prędkości. Nadrabia to obecnością osłon i hipernapędu oraz dobrym uzbrojeniem. Mimo swej ceny, jest powszechny na wolnym rynku i znaleźć go można bardzo łatwo na światach pogranicza w rękach indywidualistów, przemytników, piratów i lokalnych sił obrony planetarnej, zdecydowanie łatwiej niż w rękach Marynarki Imperium – aczkolwiek ta maszyna była i jest nadal wykorzystywana przez Imperium (notabene, swoich twórców).

A-wing
imageWymiary: 9.6 m długości, 6.48 m szerokości, 3.11m wysokości
Prędkość: 120 MGLT, 1300 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działka laserowe, 2 wyrzutnie rakiet (12 rakiet)
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest
Wyjątkowy myśliwiec przechwytujący. Początkowo zaprojektowany i produkowany przez podziemie Sojuszu, obecnie ulepszony model Mk II produkowany jest przez Incom Corporation. Charakteryzuje się potężnym przyspieszeniem, zwrotnością i prędkością maksymalną. Jest to jeden z najszybszych seryjnie budowanych myśliwców. Posiada dobrej jakości podzespoły i uzbrojenie. Jego jedynymi mankamentami są: mała odporność na wrogi ostrzał oraz wyjątkowo wrażliwe i trudne do opanowania sterowanie.

B-wing
image


Wymiary: 16.9 m długości
Prędkość: 70 MGLT, 950 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 3 działka jonowe, 1 ciężkie działko laserowe, 1 podwójny autoblaster, 2 wyrzutnie torped protonowych (16 torped)
Osłony: silne
Hipernapęd: jestCiężki myśliwiec szturmowy zaprojektowany przez verpińską firmę Slayn & Korpil w celu zastąpienia starzejącego się już Y-winga. Jest to maszyna trudna w pilotażu, duża i o średniej prędkości maksymalnej jak na myśliwiec. Nadrabia to jednak całkiem dobrymi osłonami i pancerzem oraz zestawem uzbrojenia na każdą okazję. Ponadto, B-wing jest łatwy w modyfikacji. Powstało kilka wersji, z czego jedna jest poszerzona o dodatkowe gniazda uzbrojenia zaś inna to prom transportowy.

Y-wing
image


Wymiary: 16 m długości
Prędkość: 70 MGLT, 1000 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działka laserowe, 2 działka jonowe, 2 wyrzutnie torped protonowych (8 torped), 8 bomb protonowych
Osłony: średnie
Hipernapęd: jest
Produkowany przez Koensayr Manufacturing myśliwiec szturmowy, używany często jako bombowiec. Jest to ślamazarna maszyna o dużej wytrzymałości na wrogi ostrzał, wyposażona w bogaty zestaw uzbrojenia oraz duży ładunek silnych bomb protonowych, przystosowanych specjalnie do likwidacji celów naziemnych, stacji kosmicznych oraz statków liniowych. Mimo powolnego zastępowania przez myśliwiec B-wing, Y-wing jest wciąż powszechnie używany przez Nową Republikę.

X-wing
image


Wymiary: 12.5 m długości
Prędkość: 100 MGLT, 1 050 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 4 działka laserowe, 2 wyrzutnie torped protonowych (6 torped)
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest
Myśliwiec legenda. Zaprojektowany i produkowany przez Incom Corporation, został wykradziony przez Rebeliantów nim trafił w ręce Imperium. Wyposażony w świetne podzespoły oraz uzbrojenie, zwrotny i szybki myśliwiec, któremu nie mogą sprostać standardowe modele imperialnych maszyn z serii TIE. Z powodzeniem wykorzystywany w każdej kampanii i flocie dawnego Sojuszu Rebelianckiego, a obecnie Nowej Republiki. Wciąż unowocześniany i produkowany w różnych wersjach.

Cutlass-9
imageWymiary: 12 m długości
Prędkość: 130 MGLT, 8 000 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działka laserowe, 1 wyrzutnia torped protonowych
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest
Myśliwiec produkowany przez SoroSuub Corporation już od czasów poprzedzających Wojny Klonów i przeznaczony w głównej mierze do obrony cenniejszych instalacji samego SoroSuub. Odznacza się potężnym i niesamowicie zaawansowanym zestawem napędów jonowych, które potrafią wyciągać naprawdę obłędne prędkości. Średnio zwrotny, uzbrojony i opancerzony, nadrabia wszystkie swoje mankamenty szybkością. Potencjalnych nabywców odstrasza jednakże astronomiczna cena.

CloakShape
imageWymiary: 15 m długości
Prędkość: 65 MGLT, 950 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działka laserowe, 2 wyrzutnie rakiet (8 rakiet)
Osłony: brak
Hipernapęd: brak
Myśliwiec zaprojektowany przez Kuat Systems Engineering dekady przed Wojnami Klonów. Za swoich czasów odznaczał się niewysoką zwrotnością i uzbrojeniem, nadrabiając to silnym opancerzeniem. Obecnie myśliwce te nie są już produkowane przez Kuat z powodu przestarzałości. Produkcję zmodyfikowanej wersji przejęła firma Curich Engineering. Myśliwiec ten mimo swej ślamazarności jest nadal lubiany na pograniczach ze względu na łatwość modyfikacji i bardzo, bardzo niską cenę.

Manta
image


Wymiary: 12 m długości
Prędkość: 92 MGLT, 1 100 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 ciężkie działka laserowe, 2 działka laserowe, 2 lekkie działka jonowe
Osłony: brak
Hipernapęd: brak
Manta posiada interesującą konstrukcję oraz rozwiązania techniczne – między innymi brak szyn lądowniczych, zastąpionych magnetycznym zaczepem. Pozbawiony hipernapędu myśliwiec za pomocą takiego zaczepu przyłącza się do większego statku, by podróżować razem z nim i służyć mu za ochronę. Ponadto, myśliwiec może wejść w tryb przechwytujący. Składa on skrzydła w odpowiednią pozycję i przekazuje energię z działek laserowych do napędu. Może wtedy korzystać tylko z broni jonowej, w dodatku nie jest wtedy szczególnie zwrotny. Manta jest rzadko spotykanym myśliwcem o świetnych osiągach i uzbrojeniu.

R-41 Starchaser
image


Wymiary: 16.3 m długości
Prędkość: 81 MGLT, 1 050 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działka laserowe, 2 działka jonowe, 2 wyrzutnie głowic (8 pocisków)
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest
Zaprojektowany przez Hoersch-Kessel Drive, Inc. model wielozadaniowego myśliwca. Mimo swego wieku, wciąż jest to wyjątkowo często spotykana maszyna, i to na dodatek skuteczna. R-41 znajdywany jest często w rękach piratów i lokalnych sił rządowych. Ma osiągi podobne do Z-95 Headhuntera, zatem odznacza się dobrym zbalansowaniem między prędkością a uzbrojeniem. Wadą jest delikatny pancerz i brak wzmocnień poszycia statku. Ponadto myśliwiec ten jest dość duży, przez co łatwy do trafienia.

Razor Fighter
image


Wymiary: 16 m długości
Prędkość: 98 MGLT, 1 150 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działka laserowe, 2 działka jonowe, 2 wyrzutnie rakiet (8 rakiet)
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest
Zaprojektowany przez Starypan/SunHui Spaceworks model lekkiego myśliwca, który miał być następcą R-41 Starchasera. Jest to tani, niezawodny i stosunkowo szybki pojazd. Jest również bardzo dobrze uzbrojony, dzięki czemu może z powodzeniem stawać w szranki z myśliwcami cięższej wagi. Wadą Razora są słabe osłony i niezbyt wytrzymały pancerz, co powoduje wrażliwość na wrogi ogień. Najczęściej spotykany w prywatnych flotach korporacyjnych.

StarViper
image


Wymiary: 21 m długości
Prędkość: 111 MGLT, 1 300 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 ciężkie działka laserowe, 2 wyrzutnie torped protonowych (6 torped)
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest
Ciężki myśliwiec produkcji MandalMotors i Mandal Hypernautics o nietypowej konstrukcji, bazującej na wojennych droidach Basilisk należących do dawnych Mandalorian. Wyposażony jest w wyjątkowo wydajny napęd, pozwalający uzyskać zawrotne prędkości. Ponadto ma generator osłon i silne uzbrojenie. Jest to wyjątkowo udany pojazd, w starciu z którym problemy miałyby nawet najlepsze maszyny Imperium i Nowej Republiki. Potencjalnych nabywców odstrasza jednak wysoka cena za pojedynczy myśliwiec.

Scyk M3-A
imageWymiary: 10 m długości
Prędkość: 90 MGLT, 950 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działka laserowe
Osłony: słabe
Hipernapęd: brak
Stosunkowo tani i ogólnodostępny myśliwiec produkcji MandalMotors. Jest to typowy myśliwiec przechwytujący, podobny w swych osiągach do standardowych maszyn z serii TIE. Szczególnie dużo tych pojazdów trafiło do rąk syndykatów przestępczych, głównie Konsorcjum Zann oraz karteli huttyjskich. Mimo braku hipernapędu, jest popularny także wśród niezależnych organizacji i jednostek głównie ze względu na możliwość zainstalowania dowolnego uzbrojenia przeznaczonego do użytku myśliwskiego oraz obecność osłon.

Z'ceptor
imageWymiary: 11 m długości
Prędkość: różna
Uzbrojenie: 4 działka laserowe
Osłony: brak
Hipernapęd: brak
Klasyczny przykład "Brzydala" – myśliwca skręconego z fragmentów innych maszyn, najczęściej Imperium i Nowej Republiki. Z'ceptor jest jednym z bardziej udanych pojazdów tego typu. Został stworzony z części TIE Interceptora i Z-95 Headhuntera. Ma duże możliwości modyfikacji oraz przyłącze i siedzisko pod droida astromechanicznego. Nie zmienia to jednak faktu, że podobnie jak wszystkie "Brzydale", jest to kupa złomu. Tylko dla desperatów i biedaków.

Z-95 Headhunter
imageWymiary: 11.8 m długości
Prędkość: 90 MGLT, 1 150 km/h
Uzbrojenie: 2 działka laserowe, 2 wyrzutnie rakiet
Osłony: brak
Hipernapęd: jest
Poprzednik X-winga, stworzony przez Incom Corp wespół z Subpro Corp jeszcze przed Inwazją na Naboo. Swoją długowieczność zawdzięcza świetnym rozwiązaniom technicznym, wytrzymałości oraz łatwości modyfikacji. Przez lata powstało bardzo wiele różnych wersji tego myśliwca w różnych konfiguracjach i z różniącymi się od siebie zestawami uzbrojenia. Szczególnie popularny wśród pilotów dawnej Rebelii przed wynalezieniem X-winga oraz wśród pograniczników i szmuglerów, gdzie do dziś można go najczęściej spotkać.

Promy i kanonierki

Skipray Blastboat GAT-12
image

Wymiary: 25 m długości, 9.2 m szerokości, 14.3 m wysokości
Prędkość: 80 MGLT, 1200 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 3 średnie działka jonowe, 1 podwójne działko laserowe, 1 wyrzutnia torped protonowych (12 torped), projektor promienia ściągającego
Osłony: średnie
Hipernapęd: jest
Załoga/pasażerowie/towar: 5 osób / --- / 20 tonCiężki myśliwiec o ogromnych gabarytach i stosunkowo niewielkiej prędkości. Nadrabia to mocnym pancerzem i osłonami oraz obszernym doborem uzbrojenia (można zamontować nawet turbolasery). Istnieje wiele różnych wersji tego pojazdu. Jest szeroko stosowany przez Imperium na pograniczach oraz przez Nową Republikę i organizacje neutralne. Wymaga aż pięciu osób załogi by w pełni wykorzystać jego możliwości. Posiada żyroskopową rufę, w której zamontowane są dwa działka jonowe, co przydaje się podczas walki.

Prom typu Lambda
image


Wymiary: 20 m długości
Prędkość: 50 MGLT, 850 km/h
Uzbrojenie: 10 działek laserowych (8 przednich, 2 tylne)
Osłony: silne
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 6 osób / 8-20 osób / 80 ton
Najpowszechniejszy model promu w siłach Marynarki Imperialnej oraz innych militarnych i cywilnych branżach Imperium. Wyposażony w dobry hipernapęd, pancerz zdolny odbijać blasterowy ogień, mocne osłony oraz zadziwiająco silne uzbrojenie, jest bardzo często wykorzystywany do wsparcia wojsk lądowych oraz desantowania żołnierzy w sam środek bitwy. Jego największą wadą jest niewielka prędkość i manewrowość, niemniej w ewentualnym starciu z jednym czy dwoma przeciwnikami raczej wyszedłby zwycięsko.

Prom typu Sentinel
image


Wymiary: 38 m długości
Prędkość: 70 MGLT, 1000 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 8 działek laserowych, 2 wyrzutnie rakiet (8 rakiet), 1 działko jonowe, 2 działka blasterowe
Osłony: silne
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 5 osób / 54 osób / 180 tonZnaczny krok naprzód w stosunku do promu klasy Lambda. Szybszy od swego poprzednika i w całości dostosowany do roli desantowca militarnego. Wzmocniono poszycie statku, zachowano również osłony i hipernapęd. Znacznie poszerzono możliwości transportowe, dzięki czemu desantowiec może teraz przewozić lekkie pojazdy repulsorowe oraz broń ciężką. Wyróżnia się także tym, że większość uzbrojenia znajduje się w formie wysuwanych z poszycia wieżyczek. Zwiększa to odporność u uszkodzenia oraz integralność osłon i pancerza.

Prom szturmowy typu Gamma
image

Wymiary: 30 m długości, 13 m szerokości, 9 m wysokości
Prędkość: 60 MGLT
Uzbrojenie: 4 działa laserowe, 2 działka jonowe, 1 wyrzutnia rakiet wstrząsowych (15 rakiet), 2 projektory promieni ściągających, 1 energetyczny harpun
Osłony: silne
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 5 osób / 40 osób / 5 tonWojskowy prom produkowany przez Telgorn Corporation specjalnie dla imperialnych szturmowców kosmicznych. Prom ten jest silnie uzbrojony i opancerzony oraz wyposażony w szerokie możliwości chwytania ewentualnych zbiegów, by następnie dokonywać szybkiego abordażu wrogiej jednostki. Na pokładzie dostępne są stanowiska na wspomagane pancerze i kombinezony próżniowe, które podładowują baterie i inne zasoby tego rodzaju strojów. Maszyna posiada bardzo silne osłony, pobierające aż 62% mocy głównego generatora energii.

Transporter szturmowy ATR-6
image


Wymiary: 45 m długości, 30.4 m szerokości, 20.5 m wysokości
Prędkość: 64 MGLT
Uzbrojenie: 4 turbolasery, 2 działka jonowe, 2 wyrzutnie torped protonowych (8 torped)
Osłony: silne
Hipernapęd: brak
Załoga/pasażerowie/towar: 15 osób / 40 osób / brakProdukowany przez KonGar Ship Works ciężki transportowiec szturmowy. Solidnie uzbrojony i opancerzony, może strzelać do celów dookoła siebie, co bywa bardzo przydatne w sytuacji, gdy atakują go myśliwce wroga. Posiada również potężne osłony, potrafiące wytrzymać trzy bezpośrednie trafienia torped protonowych. Ponadto wyróżnia się dużą szybkością pomimo swych wielkich rozmiarów. Często używany przez Imperium do abordażu w przestrzeni kosmicznej.

Jachty i lekkie frachtowce

Luxury 3000
image


Wymiary: 50 m długości
Prędkość: 60 MGLT, 850 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: brak
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / 10 osób / 100 ton
Stary lecz wciąż używany i popularny model gwiezdnego jachtu firmy SoroSuub Corporation. Jest bogato wyposażony we wszelkiego rodzaju udogodnienia dla pasażerów, co jest standardem w tego rodzaju statkach. Nie jest uzbrojony i ma mizerny pancerz oraz osłony. Nie jest to statek przeznaczony do jakichkolwiek działań militarnych. Posiada kapsuły ratunkowe pozwalające na ucieczkę całej załodze oraz wyjątkowo pojemny skład na towary wszelakie, jednak większość powierzchni jest zarezerwowana dla samych pasażerów.

Starwind
image


Wymiary: 50 m długości
Prędkość: 50 MGLT, 800 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 poczwórne działka laserowe (opcjonalnie)
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 3-5 osób / 10 osób / 20 ton
Zaprojektowany przez Kuat Drive Yards, z początku miał być frachtowcem i konkurencją dla serii YT Corellian Engineering Corporation. Tuż przed ukończeniem projektu został przemieniony na gwiezdny jacht dla bogatych konsumentów, przez co można go zadziwiająco łatwo modyfikować. Ma też inne dodatkowe zalety jak na tego typu statek – jest to między innymi możliwość zainstalowania uzbrojenia oraz kapsuła ratunkowa wyposażona w hipernapęd (aczkolwiek niektórzy narzekają, że statek posiada tylko tą jedną kapsułę).

Baudo
image


Wymiary: 32 m długości
Prędkość: 70 MGLT, 1 200 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 1 obrotowe działko laserowe
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 8 osób / 35 ton
Produkowany przez firmę Mendel Baudo, stosunkowo niewielki acz udany sportowy gwiezdny jacht. Szczególnie popularny wśród bogatych paniczyków ze względu na wyścigowy i jednocześnie elegancki kształt. Łatwość modyfikacji powoduje również szerokie zainteresowanie tym jachtem wśród szmuglerów. Posiada potężny napęd podświetlny, który potrafi wyciągać znaczne prędkości maksymalne. Co ciekawe jest także fabrycznie uzbrojony, a do tego standardowo wyposażony w niezbyt silne tarcze ochronne.

Barloz
image


Wymiary: 41 m długości, 20 m wysokości
Prędkość: 50 MGLT, 850 km/h w atmosferze,
Uzbrojenie: 1 obrotowe działko laserowe
Osłony: brak
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / 4 osoby / 85 ton towaru
Zaprojektowany przez CEC prekursor słynnej serii YT. Posiada wiele podzespołów, które zadecydowały o sukcesie jego następców, ale jego produkcja została wstrzymana, kiedy na świat wyszły pierwsze modele z serii lekkich frachtowców YT. Mimo to wciąż spotyka się w galaktyce wiele egzemplarzy Barloza, szczególnie na pograniczach. Często są to dość silnie zmodyfikowane maszyny (co ułatwia stosunkowo prosta konstrukcja), tanie w utrzymaniu oraz kupnie/sprzedaży.

YT-1250
image


Wymiary: 35 m długości
Prędkość: 54 MGLT, 800 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 1 podwójne działko laserowe
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / 5 osób / 80 ton towaru
Model ten powstał z dość prostego i jednocześnie niespotykanego powodu. Kiedy CEC wypuszczało na rynek swój absolutny hit,YT-1300, w magazynach zalegało mnóstwo egzemplarzy starszych modeli. CEC postanowiło ulepszyć je do nowej konstrukcji YT-1250 i czym prędzej wysprzedać je, by następnie wstrzymać produkcję. Maszyna ma mniejsze możliwości ulepszania i modyfikacji oraz mniej pojemny skład towarowy, za to jest wyposażona w generatory osłon i nieco lepsze uzbrojenie niż wcześniejsze modele.

YT-1300
image


Wymiary: 34.75 m długości
Prędkość: 55 MGLT, 800 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 wieżyczki laserowe
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / 6 osób / 100 ton towaru
Najpopularniejszy model frachtowca z serii YT i jednocześnie jeden z najpopularniejszych lekkich frachtowców w historii galaktyki. Szybki, tani i łatwy w produkcji, okazał się hitem na rynku ze względu na swoje szerokie zalety. Jest to maszyna odznaczająca się dużą zwrotnością i wręcz nieograniczonymi możliwościami ulepszania i modyfikacji. Sprzedawany w setkach tysięcy nawet po powstaniu nowszych modeli, jest spotykany w zasadzie wszędzie i stał się ulubieńcem przemytników, łajdaków i wszelkiego rodzaju indywidualistów.

YT-2000
image


Wymiary: 29.4 m długości, 21.6 m szerokości, 9.6 m wysokości
Prędkość: 60 MGLT, 800 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 wieżyczki podwójnych laserów
Osłony: średnie
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 4 osoby / 7 osób / 115 ton towaru
Model ten powstał w czasach pełnych chaosu i wojen, więc został znacznie lepiej wyposażony bojowo niż inne cywilne frachtowce. Dodano cięższe uzbrojenie oraz znacznie lepsze generatory osłon, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości manewrowych typowych dla całej serii YT. Za to, z powodu problemów marketingowych, CEC nie zdążyło usunąć wszystkich wad konstrukcyjnych przed wypuszczeniem modelu na świat. Owocuje to większą wrażliwością i wadliwością podzespołów wewnętrznych.

YT-2400
image


Wymiary: 21 m długości
Prędkość: 62 MGLT, 800 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 wieżyczki laserowe
Osłony: średnie
Hipernapęd: jest (główny + zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 3 osoby / 6 osób / 150 ton towaru
Znacznie ulepszona, bardzo nowoczesna i zmodyfikowana wersja frachtowca z serii YT. Łączy w sobie najnowszej generacji podzespoły oraz solidność, manewrowość i modyfikowalność poprzednich modeli YT. Statek bardzo popularny wśród szmuglerów, najemników oraz organizacji paramilitarnych oraz militarnych jako dobrze opancerzony i posiadający dobre tarcze transportowiec do zadań bojowych. Niestety ze względu na nietypowe ułożenie kokpitu wymaga doświadczonego pilota.

HWK-290
image


Wymiary: 29 m długości
Prędkość: 70 MGLT, 800 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: brak
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / 6 osób / 75 ton towaru
Zaprojektowany przez CEC jeszcze przed Bitwą o Naboo w celu zdobycia rynku nowym modelem szybkiego, małego statku transportowego. W przeciwieństwie do masowo produkowanych modeli z serii YT, HWK-290 miał trafiać do ludzi o zasobniejszym portfelu – kupców, polityków itp. Produkcję wstrzymano tuż po rozpoczęciu Wojen Klonów by przestawić fabryki na cele militarne. Mimo to do dziś spotyka się dobrze zachowane i zmodyfikowane egzemplarze tego statku. Jest to frachtowiec nieuzbrojony, ale za to zwrotny.

Patrolowiec Firespray-31
image


Wymiary: 21.5 m długości
Prędkość: 70 MGLT, 1000 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działa blasterowe, 1 projektor promieni ściągających
Osłony: średnie
Hipernapęd: jest (główny i zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 6 osób / 70 ton towaruZ początku produkowany przez Kuat Systems Engineering dla potrzeb sił policyjnych Galaktycznej Republiki jako statek do transportu więźniów. Wyposażony jest w szeroki asortyment cel i urządzeń do pętania różnorakich ras obcych. Znakiem rozpoznawczym jest nietypowa metoda lądowania na dyszach wylotowych silnika, kładąc maszynę poziomo. Umożliwia to szybki start bezpośrednio w górę. Jego zaletą jest również niezwykła prędkość jak na statek takiego tonażu i klasy, pozwalająca na ściganie większości cywilnych statków.

TL-1800
image


Wymiary: 30 m długości
Prędkość: 35 MGLT, 800 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 działka laserowe
Osłony: brak
Hipernapęd: jest (główny i zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / 7 osób / 110-510 ton towaru
Jest to całkiem udany model lekkiego frachtowca, głównie dzięki zastosowaniu możliwości doczepienia czterech dodatkowych komór towarowych, znacznie zwiększających maksymalną ilość transportowanego towaru. Ten stosunkowo niewielki frachtowiec ma większe możliwości transportowe niż największe modele tej klasy. Zastosowanie dodatkowych luków wiąże się jednak ze zmniejszeniem prędkości i zwrotności. Ponadto, w lotach atmosferycznych możliwe jest zastosowanie tylko jednego dodatkowego luku.

Ghtroc 720
image


Wymiary: 35 m długości
Prędkość: 50 MGLT, 750 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 1 podwójne działko laserowe
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest (główny i zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 2 osoby / 10 osób / 135 ton towaru
Zaprojektowany przez firmę Ghtroc Ind. model lekkiego frachtowca, który miał być konkurencją dla serii YT. Odniósł on swego rodzaju sukces i nawet teraz, po rozwiązaniu firmy, która go produkowała, wciąż ma tysiące zwolenników na pograniczach. W pewnych aspektach, takich jak pojemność luku towarowego i pasażerskiego, przebija on serię YT, zaś w innych, na przykład prędkości maksymalnej czy możliwości modyfikacji oddaje pole statkom z Korelli. Podsumowując, dobra alternatywa dla większości statków YT.

Starlight
image


Wymiary: 34 m długości
Prędkość: 40 MGLT, 700 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 1 wieżyczka blasterowa
Osłony: brak
Hipernapęd: jest
Załoga/pasażerowie/towar: 1 osoba / 4 osoby / 50 ton towaru
Lekki frachtowiec zaprojektowany wspólnie przez Rendili StarDrive i Surron StarTech jako ostatni z ich wspólnych projektów. Ten stary i nie produkowany już model jest raczej dość średnią konstrukcją. Szczególnie boli słabe uzbrojenie i pancerz, niewielka prędkość (aczkolwiek zwrotność ma całkiem dużą, choć skorzystanie z niej wymaga doświadczonego pilota) i strasznie mały (jak na frachtowiec) luk towarowy. Jego zaletą jest za to niska cena, modyfikowalność i stosunkowo łatwa dostępność na pograniczach.

Średni transportowiec typu Wayfarer
image


Wymiary: 82 m długości
Prędkość: 36 MGLT, 830 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 1 działko laserowe, 1 poczwórne działko laserowe
Osłony: średnie
Hipernapęd: jest (główny i zapasowy)
Załoga/pasażerowie/towar: 10 osób / 6 osób / 220 ton towaru
Transportowiec zaprojektowany przez Kuat Systems Engineering. Zastosowano w nim wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych (przynajmniej przed Wojnami Klonów), w tym solidny jak na tą klasę statków napęd oraz uzbrojenie. Jedną z mniejszych wad jest stosunkowo niewielki hangar transportowy. O klęsce tego frachtowca zadecydowała jednak niekompatybilność ze standardowymi kontenerami towarowymi. Produkcja została dość szybko wstrzymana, lecz do dzisiaj na rubieżach spotyka się liczne ocalałe egzemplarze.

Transportowiec typu Action VI
image


Wymiary: 125 m długości
Prędkość: 25 MGLT, 650 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: brak
Osłony: słabe
Hipernapęd: jest
Załoga/pasażerowie/towar: 20 osób / 5 osób / 50 000 ton towaru
Duży transportowiec zaprojektowany przez CEC. Potrafi przewozić potężne ilości towaru. Wszedł do produkcji jeszcze przed Wojnami Klonów i jest używany do dzisiaj przez mnóstwo różnych organizacji – a także Imperium – ze względu na swój niski koszt oraz ogromne możliwości transportowe. Nietrudno się domyślić, że w związku z ceną posiada dużo wad, między innymi brak uzbrojenia oraz niewielką prędkość i zwrotność. Powoduje to, że Action VI nie może się obyć bez solidnej eskorty.

Transportowiec typu Xiytiar
image


Wymiary: 164,8 m długości
Prędkość: 20 MGLT, 400 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: brak (lub 2-4 działka laserowe)
Osłony: średnie
Hipernapęd: jest
Załoga/pasażerowie/towar: 10 osób / 2-12 osób / 5 000 ton towaruNietypowy transportowiec produkcji TransGalMeg Ind, który na rufie ma umieszczone silniki, a z przodu duży przedział ładunkowy. Jest to dość powolny pojazd o dobrych osłonach i wyjątkowej wszechstronności. Znane są przypadki, kiedy Xiytiar był używany jako nosiciel myśliwców lub desantowiec dla wojsk naziemnych, kiedy brakło statków przeznaczonych do tych zadań. Mimo to pojazd nie cieszy się wielką popularnością wśród pilotów ze względu na swój koszmarny wygląd.

Korwety i fregaty

Lekki krążownik typu Consular
image


Wymiary: 115 m długości
Prędkość: 40 MGLT, 900 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 4 turbolasery, 2 wyrzutnie rakiet
Osłony: średnie
Hipernapęd: jest (główny)
Załoga/pasażerowie/towar: 8 osób / 16-50 osób / 50 ton
Zaprojektowany przez Corellian Engineering Corporation, statek używany w czasach schyłkowej Republiki Galaktycznej do transportu rycerzy Jedi, dyplomatów i senatorów. Obecnie jest znacznie rzadziej spotykany, aczkolwiek sporo sztuk wciąż kursuje na pogranicznych szlakach – i niemal wszystkie, w przeciwieństwie do modelu bazowego, są uzbrojone i pozbawione czerwonych dyplomatycznych barw. Idea i wykorzystanie tego transportowca zmieniły się więc o sto osiemdziesiąt stopni.

Patrolowiec systemowy IPV-1
image


Wymiary: 150 m długości
Prędkość: 76 MGLT
Uzbrojenie: 4 turbolasery, 1 wyrzutnia głowic
Hipernapęd: brak
Załoga: 4-12 osób
Transportowane: 10 osób
Szybki i zwrotny jak na swoją klasę, a do tego potężny (tak w uzbrojeniu, jak i w opancerzeniu oraz osłonach) pojazd patrolowy powszechnie używany przez Imperium do strzeżenia granic systemów słonecznych. Szczególnie dobrze sprawdza się jako pojazd celniczy oraz łowca szmuglerów i piratów wszelkiego sortu, mimo że nie posiada tak elementarnego komponentu jak hipernapęd. Często jest pierwszą linią obrony w przypadku wrogiej napaści.

Fregata DP20
image


Wymiary: 120 m długości
Prędkość: 30 MGLT, 1000 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 8 podwójnych dział turbolaserowych, 6 poczwórnych dział laserowych, 4 wyrzutnie rakiet (120 rakiet)
Załoga: 91 osób
Transportowane: 300 ton towaru
Jeden z okrętów z rodziny korelliańskich kanonierek. "Nieco" większy od standardowej kanonierki, jest doskonale uzbrojony jak na tą klasę jednostek i wyposażony w możliwość wejścia w planetarną atmosferę. Jest praktycznie pozbawiony jakichkolwiek możliwości transportowych. Ten model fregaty przeznaczony jest wyłącznie do szybkiego, druzgocącego ataku i patrolowania systemów słonecznych. Efektywny przeciwko myśliwcom i zarazem zagrożenie dla okrętów liniowych.

Fregata eskortowa Nebulon-B
image


Wymiary: 300 m długości, 72 m szerokości, 166 m wysokości
Prędkość: 20 MGLT, 800 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 12 turbolaserów, 12 dział laserowych, 2 projektory promieni ściągających
Załoga: 920 osób
Transportowane: 24 myśliwce, 10 promów / 75 żołnierzy / 6 000 ton towaruFregata zaprojektowana i produkowana przez Kuat Drive Yards dla Imperium w celu ochrony konwojów przed atakami myśliwców Rebelii (obecnie Nowej Republiki). Wiele egzemplarzy tej fregaty w nieznany sposób dostało się w ręce Rebeliantów oraz organizacji pozarządowych, tamże zyskując sławę i zaufanie. Powolny, acz silnie uzbrojony statek doskonale radzący sobie z wszelkiego rodzaju pomniejszymi pojazdami (w rodzaju myśliwców, bombowców i promów).

Fregata klasy Lancer
imageWymiary: 250 m długości, 57 m szerokości, 60 m wysokości
Prędkość: 20 MGLT
Uzbrojenie: 20 poczwórnych dział laserowych
Załoga: 850-890 osób
Transportowane: 40 żołnierzy / 300 ton towaru
Pojazd ten powstał wkrótce po Bitwie o Yavin, gdzie Rebelia unicestwiła pierwszą Gwiazdę Śmierci. Imperialni dopiero po tej katastrofie zorientowali się, jak bardzo ich statki są skupione wyłącznie na walce okręt-okręt i pozbawione dobrej ochrony przeciwko coraz lepszym myśliwcom wroga. Produkowany przez Kuat Drive Yards okręt znany jako Lancer jest powszechnie stosowany jako patrolowiec, niszczyciel myśliwców oraz okręt pierwszego uderzenia (czy też pierwszego kontaktu).

Korelliańska Korweta CR90
image


Wymiary: 150 m długości, 48.6m szerokości, 32.6 m wysokości
Prędkość: 60 MGLT, 950 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 2 podwójne turbolasery, 4 turbolasery na kapsułach ratunkowych
Załoga: 30-165 osób
Transportowane: 600 żołnierzy / 3 000 ton towaru
Jedna z najbardziej rozpowszechnionych korelliańskich korwet w galaktyce. Relatywnie tania i pojemny. Niestety, niewielka cena powoduje, że na maszynie zaoszczędzono gdzie się da. Przykładowo silne, acz niewielkie w ilości uzbrojenie i tylko jeden hipernapęd, na dodatek ledwo klasy 2. Mimo to, pozostaje najpopularniejszą korwetą tak wśród cywilów, jak i wojskowych, często służąc im za osobiste statki. Ze względu na ich sporą ilość w marynarce Rebelii, jest korweta jest czasem nazywana „rebelianckim łamaczem blokad”.

Korweta typu Marauder
image


Wymiary: 195 m długości, 132.5 m szerokości, 21.5 m wysokości
Prędkość: 35 MGLT, 850 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 8 podwójnych turbolaserów, 3 projektory promieni ściągających lub 4 wyrzutnie rakiet diamentowo-boronowych
Załoga: 177 osób
Transportowane: 12 myśliwców, 2 promy / 80 żołnierzy / 300 ton towaruStary model korwety produkowany jeszcze przed Wojnami Klonów aż do dzisiaj. Jest stosunkowo dobrze opancerzony i uzbrojony. Jeśli chodzi o broń, jest wyposażony w wyrzutnie potężnych rakiet diamentowo-boronowych, wprost idealnie nadających się do likwidacji każdego pancerza czy osłon. Produkowany dawniej przez Republic Sienar Systems, obecnie zaś przez Władze Sektora Korporacyjnego. Rzadko spotykany, gdyż większość starych modeli już nie istnieje, a nowsze wchodzą w skład floty WSK.

Korweta typu Crusader
image


Wymiary: 200 m długości
Prędkość: 60 MGLT
Uzbrojenie: 12 dział laserowych, działko punktowej obrony laserowej
Załoga: 100-150 osób
Transportowane: 200 żołnierzy / 150 ton towaru
Interesujący model korwety o ciekawej historii. Zaprojektowany i wytwarzany przez Mandal Hypernautics jest wyjątkowo udaną konstrukcją, która służyła w siłach nowożytnych Mandalorian, Imperium oraz niesławnego Konsorcjum Zann. Uzbrojona w zestaw niepozornych dział o potężnej mocy, wyposażona w mistrzowski napęd dający jej niezwykłą jak na korwetę prędkość oraz solidnie opancerzona. Jedynym mankamentem jest niewielka dostępność i wysoka cena. Crusader jest często wykorzystywany do walki z myśliwcami.

Średnie krążowniki

Średni krążownik typu Strike
image

Wymiary: 450 m długości, 90 m wysokości
Prędkość: 17 MGLT
Uzbrojenie: 20 dział turbolaserowych, 10 baterii turbolaserowych, 10 dział jonowych, 10 projektorów promieni ściągających
Załoga: 2 112 osób
Transportowane: 12-36 myśliwców, 30 lekkich maszyn, 3-5 ciężkich maszyn / 340 żołnierzy / 6 000 ton towaruZaprojektowany przez Loronar Corporation model krążownika, o którym mówi się, że dwie sztuki odpowiadają Niszczycielowi Gwiezdnemu typu Victory. Jest stosunkowo tani, silnie opancerzony i uzbrojony, a do tego dysponuje mocnymi tarczami. Jego największą wadą jest ślamazarność. Posiada dość pojemne luki transportowe i z powodu różnorodnego uzbrojenia i aż dziesięciu promieni ściągających, znajduje szerokie zastosowanie poza siłami Imperium jako ubogi ekwiwalent dla Niszczyciela Gwiezdnego.

Krążownik interdykcyjny typu Immobilizer 418
image


Wymiary: 600 m długości, 300 m szerokości, 100 m wysokości
Prędkość: 40 MGLT
Uzbrojenie: 20 poczwórnych dział laserowych, 4 projektory pola grawitacyjnego
Załoga: 1 500 - 2 807 osób
Transportowane: 24 myśliwce, 4 promy / 80 żołnierzy / 5 500 ton towaruNiezwykle drogi krążownik specjalnego przeznaczenia, produkowany przez Sienar Fleet Systems. Wykorzystywany jest do wspierania większych flot Imperium w zasadzkach, pościgach i innych sytuacjach, gdy wróg będzie próbował ucieczki w nadprzestrzeń. Potężne generatory pola grawitacyjnego uniemożliwiają komukolwiek użycie hipernapędu w wystarczająco dalekiej okolicy, do czasu wyłączenia/uszkodzenia/zniszczenia krążownika – co nie jest łatwe, biorąc pod uwagę kilka niezależnych generatorów tarcz.

Ciężki krążownik typu Dreadnaught
image

Wymiary: 600 m długości, 116.5 m szerokości, 129.7m wysokości
Prędkość: 13 MGLT
Uzbrojenie: 20 poczwórnych dział laserowych, 10 baterii turbolaserowych, 10 dział laserowych, 1 wyrzutnia głowic (25 pocisków)
Załoga: 8 000 - 16 113 osób
Transportowane: 12 myśliwców, 2 promy / 3 000 żołnierzy / 9 000 ton towaruStary model krążownika sprzed Wojen Klonów, znajdujący limitowane zastosowanie do dziś. Mimo niezwykle potężnego pancerza, osłon, hangarów towarowych i uzbrojenia, konstrukcja posiada szereg wad. Są to między innymi niewielka prędkość i nienormalnie duża liczba ludzi którzy muszą obsługiwać ten raptem 600 metrowy krążownik. Dawniej Republika ochoczo korzystała z tych pojazdów, szczególnie w eksperymentalnych projektach, jak np. zautomatyzowana Flota Katana czy wyprawa Pozagalaktyczny Lot.

Lekki krążownik typu Carrack
image


Wymiary: 350 m długości, 72 m szerokości, 75 m wysokości
Prędkość: 50 MGLT, 1050 km/h w atmosferze
Uzbrojenie: 10 ciężkich turbolaserów, 20 działek jonowych lub laserowych, 5 projektorów promieni ściągających
Załoga: 1 092 osoby
Transportowane: 5 myśliwców / 142 żołnierzy / 3 500 ton towaru
Niewielki, tani i popularny krążownik. Potrafi wycisnąć znaczną prędkość maksymalną, wejść w atmosferę planetarną i prowadzić ostrzał z obszernego uzbrojenia. Posiada również stosunkowo dobre osłony i pancerz oraz duży hangar towarowy. Zadziwia również minimalna ilość załogi wymagana do uruchomienia okrętu i kierowania nim, jest to bowiem jedynie... dwóch ludzi (pilot i ko-pilot). Przedni iluminator Carracka powstał dla zmylania przeciwnika, aby ów sądził, że ma do czynienia z dużo, dużo mniejszym okrętem.

Okręty liniowe

Okręt szturmowo-transportowy typu Acclamator
image


Wymiary: 752 m długości, 460 m szerokości, 200 m wysokości
Uzbrojenie: 12 poczwórnych turbolaserów, 24 działek punktowej obrony laserowej, 4 wyrzutnie torped protonowych (100 torped)
Załoga: 700 osób
Transportowane: 150-200 myśliwców, 80 mniejszych statków, 100-320 lekkich maszyn, 50-80 ciężkich maszyn / 16 000 żołnierzy + personel pomocniczy / 11 250 ton towaruRelikt z czasów Wojen Klonów, zaprojektowany przez Rothana Heavy Engineering. Protoplasta linii Niszczycieli Gwiezdnych. Dawniej wykorzystywany wyłącznie przez Republikę i Imperium; obecnie sporo tych przestarzałych (lecz wciąż potężnych) okrętów trafiło do rąk prywatnych oraz lokalnych sił zbrojnych. Ma ogromne możliwości transportowe kosztem stosunkowo mniejszego zakresu uzbrojenia. Używany jest także do bombardowań, czemu służą wielkie składy i wyrzutnie tubowe z pękatymi torpedami protonowymi.

Krążownik MC80
image


Wymiary: 1 200 m długości
Prędkość: 60 MGLT
Uzbrojenie: 48 turbolaserów, 20 baterii jonowych, 6 projektorów promieni ściągających
Załoga: 5 402 osoby
Transportowane: 72 myśliwce, 5-10 mniejszych statków / 1 200 żołnierzy / 20 000 ton towaruJeden z wcześniejszych modeli krążowników budowanych przez stocznie Mon Calamari. W związku z niewielką standaryzacją, praktycznie co drugi egzemplarz różni się od pozostałych, i to w wielu kwestiach – począwszy od wielkości, a skończywszy na podzespołach czy hangarach transportowych. W większości przypadków są to przerobione statki cywilne, które równie łatwo i szybko można przerobić z powrotem do poprzednich zadań, takich jak transport. Powoli zaczyna wychodzić z użytku i zastępują go nowsze modele.

Niszczyciel Gwiezdny typu Gladiator
image

Wymiary: 500 m długości
Prędkość: 30 MGLT
Uzbrojenie: 5 baterii lekkich turbolaserów, 2 baterie punktowej obrony laserowej, 2 wyrzutnie torped (300 pocisków), 3 emitery promieni ściągających
Załoga: 1 255 osób
Transportowane: 24 myśliwce / 1 200 żołnierzy / 6 000 ton towaruStosunkowo niewielki, słabo uzbrojony i "tani" jak na Niszczyciel Gwiezdny. Projekt powstał jeszcze przed Wojnami Klonów, pod patronatem Rendili StarDrive. Początkowo miał służyć za eskortowiec dla nowych Niszczycieli Gwiezdnych typu Victory, jednak rzeczywistość zweryfikowała te plany. Gladiator używany jest przede wszystkim do dalekosiężnych patroli, likwidacji flot pirackich oraz innych lokalnych zagrożeń. Często spotykany na pograniczach, przenosi dwie pełne eskadry myśliwców, co uzupełnia jego lekkie uzbrojenie.

Niszczyciel Gwiezdny typu Victory II
image

Wymiary: 900 m długości, 578 m szerokości, 248 m wysokości
Prędkość: 20 MGLT
Uzbrojenie: 20 baterii poczwórnych turbolaserów, 40 baterii podwójnych turbolaserów, 20 dział jonowych, 10 projektorów promieni ściągających
Załoga: 6 107 osób
Transportowane: 24 myśliwce, 5 promów, 5 barek desantowych, 20-30 lekkich maszyn, 20 ciężkich maszyn / 1 600 żołnierzy / 8 100 ton towaru


Mimo dużej ceny i stosunkowo "niewielkich" rozmiarów, jest to wyjątkowo udany protoplasta nowoczesnych Niszczycieli Gwiezdnych, chociaż już się go nie widuje na pierwszych liniach; z powodzeniem jednak służą jako kręgosłup obrony pogranicza i flot imperialnych lordów. Od swojej starszej wersji różni się większą ilością załogi oraz całkowitym przystosowaniem do walk w przestrzeni kosmicznej. Dysponuje potężnym uzbrojeniem, które potrafi poważnie zagrozić nawet teoretycznie silniejszym okrętom.

Niszczyciel Gwiezdny typu Venator
image

Wymiary: 1 137 m długości, 548 m szerokości, 268 m wysokości
Uzbrojenie: 8 podwójnych ciężkich turbolaserów, 20 baterii podwójnych turbolaserów, 52 działka punktowej obrony laserowej, 6 projektorów promieni ściągających, 4 wyrzutnie ciężkich torped protonowych (po 16 torped)
Załoga: 7 400 osób
Transportowane: 420 myśliwców, 40-50 kanonierek i promów, 20 lekkich maszyn, 20 ciężkich maszyn / 2 000 żołnierzy / 20 000 ton towaru


Podobnie jak Acclamator-I, kolejny antyk z czasów Wojen Klonów. Pierwszy z Niszczycieli Gwiezdnych, który został oczywiście zaprojektowany przez Kuat Drive Yards. Wyposażony jest w bardzo pojemne hangary na myśliwce oraz uzbrojenie specjalnie dobrane do walki okręt-okręt, jednak jego siła ognia jest bardzo mizerna w porównaniu do współczesnych okrętów. Po Wojnach Klonów trafił do rąk wielu organizacji pozarządowych, ale mimo przestarzałości, niektóre egzemplarze nadal są wykorzystywane na pograniczach.

Niszczyciel Gwiezdny typu Imperial
image

Wymiary: 1 600 m długości
Prędkość: 50 MGLT
Uzbrojenie: 10 podwójnych ciężkich turbolaserów, 60 ciężkich turbolaserów, 60 dział jonowych, 10 projektorów promieni ściągających
Załoga: 37 000 osób
Transportowane: 72 myśliwce, 40-50 mniejszych statków, 30-40 lekkich maszyn, 20 ciężkich maszyn, 1 prefabrykowana baza garnizonowa / 9 700 żołnierzy / 36 000 ton towaru


Najbardziej znany symbol Imperium. Wyposażony w potężne uzbrojenie i podzespoły najlepszej jakości, silnie opancerzony oraz chroniony najlepszymi osłonami. Posiada niezwykle pojemne hangary, zdolne do transportowania całej samowystarczalnej armii lądowej oraz eskadr myśliwców i bombowców. Przez prawie dwie dekady był najpotężniejszym okrętem w galaktyce, chociaż ma pewne wady – pierwszą z nich jest niebotyczna cena, drugą tysiące niekończących się usterek, trzecią zaś gigantyczna załoga, która jest niezbędna do obsługi tego Niszczyciela Gwiezdnego.

Superniszczyciel Gwiezdny typu Executor
image
Wymiary: 19 000 m długości
Prędkość: 40 MGLT
Uzbrojenie: 2 000 dział turbolaserowych, 2 000 ciężkich dział turbolaserowych, 500 dział jonowych, 500 dział punktowej obrony laserowej 250 wyrzutni rakiet, 40 emiterów promienia ściągającego
Załoga: 280 000 osób
Transportowane: do 1 000 myśliwców, 200 mniejszych statków, do 500 lekkich maszyn, do 200 ciężkich maszyn, 2 prefabrykowane bazy garnizonowe / 36 000 żołnierzy / 250 000 ton towaru


Najpotężniejszy okręt w historii galaktyki, zdolny samym swoim pojawieniem się doprowadzić do kapitulacji wroga. Odpowiednik całej floty stukrotnie (!) mniejszych Niszczycieli Gwiezdnych typu Imperial dysponuje zatrważającą liczbą pięciu tysięcy stanowisk ogniowych, superwytrzymałym pancerzem oraz tarczami ochronnymi i silnikami, których generatory w ciągu jednego dnia mogłyby dostarczyć energii całej planecie na pełny rok. Jego przestrzeń transportowa jest równie monstrualna. Obecnie każda z trzech największych imperialnych frakcji dysponuje jednym takim okrętem – Zsinj „Żelazną Pięścią”, Kaine „Żniwiarzem”, natomiast główne Imperium „Whelmem”.

Grafika: Mateusz "Bazy" Bazydło (pasek), Artur Skowroński (logo i rozdzielnik), Jedi Nadiru Radena (dostawca obrazków)
Źródła obrazków: The New Essential Guide to Vehicles and Vessels, The New Essential Chronology, X-Wing Alliance, Empire at War, różne podręczniki RPG, materiały fanów
Awatar użytkownika
Tezirett
 
Posty: 354
Dołączenie: 08 Maj 2009 19:16
Miejscowość: Elbląg


Powróć do Zasady, informacje i komentarze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron